TurkishEnglishGermany
Sık Sorulan Sorular

Köpeğim çok mu zayıf?

Pek çok evcil hayvan sahibinden duyduğumuz bir sorundur bu aslında… “Köpeğim çok zayıf.” Pek çok köpek atletik yapıya sahiptir ve bu türlerin doğası gereği fazla kilo alması sorun teşkil etmektedir.

Pahalı mama daha mı kalitelidir?

Köpeklerimiz için hepimiz en iyisini isteriz ve onları en kaliteli kuru mamalarla beslemek isteriz. Ancak burada çok yapılan bir hataya malesef ki çoğumuz düşmekteyiz. En pahalı kuru mamayı en kalitelisi zannederiz. Köpekler tekdüze beslenmediklerinden dolayı onlarca çeşit kuru mama bulunmaktadır. Kuru mamaların ise belirli bir fiyatı olmaması, her firmanın farklı satış stratejisi uygulaması, mamalara konan ek 3. şahıs kişilerin fazladan kârı, mamaların vergilendirmesi gibi şeyler pek çok kişinin kafasını karıştırmaktadır. Yaptığımız en büyük yanlış ise mamaları fiyatlarına göre konumlandırmak. Unutmamamız gereken nokta mamanın kalitesini fiyatı değil içeriği belirlemektedir. Piyasada fiyatı pahalı olup da zararlı ve gereksiz içeriklerle dolu pek çok mama bulunmaktadır.

Protein değeri yüksek kuru mamalar zararlı mı?;

Fazla proteinin köpeklerde alerjiye neden olduğu söylemi tamamen yalandır ve hiçbir gerçekliği yoktur. Köpeğiniz mamanın içeriğinde bulunan ürünlerden, takviyelerden ya da protein çeşitlerinden dolayı mamaya alerjik reaksiyon gösterir. Dolayısıyla düşük proteine sahip bir mamada da içeriğinde alerjiye sebep olacağı bir ürün varsa yine aynı alerji durumu gözlenir. Örneğin tavuklu bir mamaya alerjisi olduğunu sandığınız bir köpeğin aslında o mamadaki gluten protein grubuna alerjisi olduğu görülebilir. Tavuklu mamaya alerjisi olduğu sanılan bir köpeğin farklı bir tavuklu mama ile beslendiğinde alerjik reaksiyonlar görünmediği de gözlenmiştir. Bu yüzden neye alerjisi olduğunu veterinerlerde gerçekleştirilen bilimsel araştırmalarla bulmalısınız.Kuru mamalarda bulunan ürünler nelerdir?

Kuru mamalarda bazı hilelerle de karşılaşıyoruz. İçerik kısmında yapılan hileler, dışkının katı ve kuru olması için konular zararlı ürünler, mamaları boyamak için kullanılan kimyasal maddeler, koruyucu ve katkı maddeleri gibi pek çok detayla karşı karşıya geliyoruz.

Kuru mama ile beslenme özellikle yavruluk döneminde büyük bir rol oynar. Eğer köpeğinizi kuru mama ile besliyorsanız yavru döneminde çok dikkat etmelisiniz ve kaliteli bir kuru mama ile beslemelisiniz. Çünkü yavruluk döneminde beslene herşey demektir ve köpeğinizin geleceğini yatırım yaptığınızı gösterir.

Kuru mamayla beslenen bir köpeğin mamasında eklem ve kas gelişimi, sağlıklı dişler ve iskelet yapısı, tüy parlaklığı ve sağlığı, sindirim sistemi, kalp ve sinir sistemi için gerekli takviyeler olması gerekmektedir. Ancak pek çok kuru mamada bulunan bazı ürünler aksine bu saydığım faktörlere olumsuz etki yaratmaktadır. Bu yüzden kuru mama almadan önce içeriğine mutlaka bakmalıyız.

05 Mayıs 2016 tarihinde eklendi. 6980 kez okundu